Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » 06 Nerenin Plakasıdır?

06 Nerenin Plakasıdır?

06 Nerenin Plakasıdır? Sorusunun cevabını arayanların uğrak adresi Bilgi Sebili Web sitesine hoş geldiniz. 06 Herkesin bildiği fakat zaman zaman unuttuğu; Türkiye’nin başkenti Ankara’nın plaka kodurudur.

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentidir. Başkent Ankara’nın şehirlerarası telefon kodu ise 0312’dir. Sabit telefonlara yapılacak aramalarda kullanılan bu kod numarası, aranılacak telefon numarasının ön kodu olarak işlenir. Ankara, 13 Ekim 1923 Tarihinde başkent olarak belirlenmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisinde alınan bu kararla, 1923 Yılından günümüze Ankara başkenttir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı, Anıtkabir Ankara’da bulunmaktadır. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi’de bu ilimizdedir.

Ankara, İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Memur kenti olan Ankara’da yaşam gri tonlardan ibarettir. Fakat şehir merkezinden uzaklaştıkça, yeşil tabiatla karşılaşmakta mümkündür. Yine şehir içinde çeşitli park ve bahçelerle, Ankara halkı yeşile özlemini bu şekilde gidermektedir.

Ankara’nın nesi meşhurdur?

Aslında Ankara’yı önemli kılan en büyük unsur; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bu ilimizde olmasıdır. Bunun dışında Ankara’nın meşhur sayılan diğer öğeleri ise şunlardır :

Ayaş domatesi, Ankara tiftik keçisi, Ankara kedisi, Beypazarı havucu, Ayaş dutu, Çubuk turşusu, Bağlum kokulu çileği, Keçiören örme havluları, Sincan buğdayı, Polatlı soğanı, Güdül patatesi, Ankara simidi, Çankaya kundurası, Gölbaşı sazan balığı, Kızılcahamam termal suları, Ayaş termal suları, Karapürçek Angara Bebesi meşhurdur.