Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » Terlik ismi nereden gelir?

Terlik ismi nereden gelir?

Sosyal medyada paylaş!

Terlik ismi nereden gelir? Hiç düşündünüz mü? Türlü türlü şekillerde, adeta rahatlığın sembolü olan ‘terlik’ ismi nereden gelmektedir? Bu isim nasıl ortaya çıktı?

İşte terlik isminin ortaya çıkışı. Eski zamanlarda ulaşım, taşımacılık, tarım ve statü göstergesi olarak atlar kullanılırdı. Elbette taşımacılıkta ve tarımda sadece atlar değil, boğalar, sığırlar ve katırlar da kullanılmıştır.

Binek olarak kullanılan hayvanların sırtlarında oturabilmek ve bu sayede dengede kalabilmek için, “Eğer” adı verilen bir tür koltuk kullanılır. Eğer’lerin günümüzde türlü türlü modelleri bulunmaktadır. Alttaki fotoğrafta bir örneğini görebilirsiniz.

Günümüzde kullanılan eğerler daha konforlu ve daha kaliteli. Eski zamanlarda imkanlar dahilinde, eldeki malzemelerden imal edilirlerdi. Peki diyeceksiniz ki, bununla terliğin ne ilgisi var. Hemen cevabımıza geçelim.

Eski zamanlarda üretilen bu eğerler, hem atın sırtını tahriş etmesin, hem de sıcak yaz günlerinde atın terini emmesi ve kuru kalmasını sağlamak için bir keçe kullanılırdı. Bu keçenin adı “terlik” tir. Asıl amacı atların daha konforlu kullanılabilmesi olmuştur. Fakat sonraları, takunya olarak bilinen tahtadan yapılmış ayakkabıların içine konularak, ayaktaki terin emilmesi de sağlanmıştır.

Böylece, tabanında ayak ile temas eden zeminde, teri emen bir keçe konulduğu için zamanla modern takunyanın ismi artık “Terlik” olmuştur. Her ne kadar annelerin, haylaz çocuklarını terbiye etmek için kullandığı bir araç ta olsa, terliğin rahatlığımızdaki önemini kimse hiçe sayamaz değil mi? Bu konuda düşüncelerini yorum bölümünde paylaş.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!