Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Kurban Bayramı

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı 2023 Yılının Haziran ayında kutlanacak. Buna göre 27 Haziran 2023 Salı günü Kurban Bayramı Arefesi olacak. 28,29,30 Haziran 2023 ve 1 Temmuz 2023 Cumartesi günü Kurban Bayramının son günü olarak kutlanacak.

Kurban bayramı Haftasında resmi kurumlarda tamamen tatil ilan edildi. Buna göre 23 Haziran Cuma günü mesai bitişinden itibaren başlayacak tatil, 3 Temmuz 2023 Tarihinde İşbaşı şeklinde uygulanacak. Bu durumda 2023 Yılında Kurban bayramı tatili 9 Gün olacak.

Özel sektör çalışanlarında durum aynı değil. Bazı işletmeler bayram haftasında tatil yaparken, bazı işletmelerde çalışmalar devam edecek. Organize sanayi bölgelerinde ise, genellikle tatil uygulaması var. Bu durumda özel sektörle ilgili net olarak tatil olduğunu söylemek mümkün değil.

Kurban bayramı neden kutlanır?

Hz. İbrahim’in oğlunu kurban etme hadisesi ile Kurban bayramının kutlanması ritüeli bu olaya bağlanmaktadır. Kur’an’ı Kerim’in Saffat suresinde bu olay anlatılmaktadır. Bu ayetlerin mealleri şöyledir: “(İbrahim) Dedi ki ‘ben Rabbime gideceğim. O beni doğru yola iletecektir. Rabbim bana salihlerden bir çocuk ver’. O’nu halim bir erkek çocukla müjdeledik. Çocuk O’nun yanında koşma çağına ulaşınca O’na ‘Yavrum! Ben uykuda (Rüyada) seni boğazladığımı görüyorum; bak, ne dersin?’ Çocuk ‘Babacığım sana emredileni yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın’ dedi. İkisi de böylece teslim olup (kurban etmek üzere) çocuğu alnı üzerine yıkınca biz O’na ‘Ey İbrahim’ diye seslendik. ‘Sen rüyayı doğruladın. Biz güzel davranışta bulunanları böyle mükâfatlandırırız’. Gerçekten bu apaçık bir imtihandı ve fidye olarak O’na büyük bir kurbanlık verdik. Sonra gelenler arasında O’na (iyi bir ün) bıraktık. İbrahim’e selam olsun. İşte biz güzel davranışta bulunanları böyle mükâfatlandırırız. Şüphesiz O, bizim mümin kullarımızdandı. Biz O’na İshak’ı iyilerden bir peygamber olarak müjdeledik. O’na da İshak’a da bereketler verdik. O
ikisinin neslinden iyilik eden de var kendisine açıkça zulmeden de”.

Kuran-ı Kerim’de geçen Hz. İbrahim’in bir rüya görmesi üzerine yaşanan bu olay sonucu, inananlar Kurban Bayramı’nı kutlamaya başladı.

Kurban bayramı tarihi nasıl belirlenir?

İbrahim rüyayı Zilhicce’nin 8 , 9 , 10. Günleri 3 Gece peş peşe görmüş olduğu rivayet edilmektedir. Peygamberlerin gördüğü rüyalar vahiy olarak kabul edilir. Bu konuda sahih bir belge veya kayıt yoktur. Fakat diyanete göre Kurban Bayramı Zilhicce’nin 10. Günü başlar. 2023 Yılında 1 Zilhicce 19 Haziran’a denk düşer. 3 Gül olması icap etse de, kurban kesme merasimi ilk gün olduğundan yorgunluğun atılması ve bayramın tam anlamıyla idraki için 4 gün kutlanmaktadır.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!