Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » Su arıtma cihazının ön filtre kabı nasıl değiştirilir?

Su arıtma cihazının ön filtre kabı nasıl değiştirilir?

Sosyal medyada paylaş!

Su arıtma cihazının ön filtre kabı nasıl değiştirilir? Sorusunu bu yazımda senin için cevapladım. Öncelikle bu makalenin yanı sıra, bir de video olduğunu unutma. İşlemi; aşama aşama görüntülü olarak izleme şansını kaçırma.

Bu makalede anlattığım su arıtma cihazı Reverse Osmosis (RO) yani birçok evde kullanılmakta olan açık kasa su arıtma cihazına ait. Zaten görsellerde de belirttim. Şimdi gelelim işlemin nasıl yapıldığına.

Su arıtma cihazlarında, standart olarak ön filtre grubu bulunmaktadır. Bu grupta ayrı ayrı 3 adet filtre bulunur. Ana su girişinden başlayacak olursak, 1 mikron, Karbon filtre ve 1 mikron olarak isimlendirebiliriz. Bu filtreleri içinde barındıran matara veya termos benzeri parçaya verilen ad ise ön filtre kabıdır. Bu filtre kapları plastikten imal edildiği için, zamanla aşınabilir ve kullanılamaz hale gelir. Bazen üzerinde oluşan bir çatlak nedeniyle su kaçırabilir veya aşırı kirlenip sağlıksız hale geldiğinde değiştirilmesi gerekebilir.

Bu filtre kapları internetteki sanal alışveriş mağazalarında satılmaktadır. Kullandığınız su arıtma cihazına uygun ölçülerde olanı alıp, kendiniz değiştirebilirsiniz. Eğer bu konuda yardıma ihtiyacınız olursa, YouTube Bilgi Sebili kanalımızda, bu işlemlerin nasıl yapıldığını izleyerek siz de değiştirebilirsiniz. Değişimi oldukça basit. Bu filtre kaplarını değiştirebilmek için özel anahtarlar bulunmaktadır. Eğer filtre anahtarınız yoksa almanızı tavsiye ederim. Artık işleme başlayabiliriz.

Hasar görmüş veya kullanılmaz halde olan filtre kabını, filtre anahtarı ile yerinden söktükten sonra, yerine yenisini yine anahtarla takıyoruz. Elbette bu işlemler sırasında ortama su sızabilir. Halıları toplamanızı tavsiye ederim. Evet şimdi işlemlerin nasıl yapıldığını izlemek için seni video ile baş başa bırakıyorum. Bu arada YouTube Bilgi Sebili kanalıma abone olmayı lütfen unutma. Senin desteğine ihtiyacım var! İyi seyirler.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!