Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Mevlid Kandili

Mevlid Kandili

Sosyal medyada paylaş!

Mevlid Kandili mübarek olsun. Mevlid kandilinin bir diğer adı Veladet kandilidir. Mevlid kandilinin kutlanmasının çok güzel bir sebebi vardır. İslam dininin peygamberi; Hazreti Muhammed Mustafa Aleyhiselamın doğum günüdür. İnsanlığa tebliğ edilen son din İslamiyet’in peygamberi olan Hz. Muhammed (AS) Rebiülevvel ayının 12. Gecesi olarak bilinen tarihte dünyayı nurlandırmıştır. Mevlid kandili ilk kez, Hicretten 350 Yıl sonra Mısır’da kutlanmıştır.

Mevlid : Doğum zamanı demektir. Kuran-ı Kerim’de (Kitab-ı Mukaddes) yer almamakla birlikte, Peygamber efendimize duyulan saygıyı, sevgiyi ve O’na duyulan hasreti dile getirmek için adet üzere kutlanan gündür.

Anadolu topraklarında; Mevlid kandili ilk defa Osmanlı devleti padişahlarından 2. Selim döneminde kutlanmıştır. Kandil isminin verilmesinin sebebi ise; Kandil günlerinde camilerin minarelerine kandil (Yağ ile yanarak aydınlatan lamba) asılmasından mütevellittir. Daha sonraları bu adetlere, minareler arasına gerilen mahyalar da eklenmiştir. Günümüzde, teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıklardan da faydalanılmıştır. Led veya ampuller kullanılarak, minareler arasına daha estetik ve daha çeşitli mesajlar yazılmaya devam etmektedir.

Mevlid Kandili; 2023 Yılının 26 Eylül Salı gününe isabet etmektedir. Tüm İslam aleminin Mevlid kandilini tebrik eder, tekrarına kavuşmayı temenni ederiz.