Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Havlupan montajı nasıl yapılır?

Havlupan montajı nasıl yapılır?

Havlupan montajı nasıl yapılır konusu hakkında bu makalemizde, sizler için detaylı bir sunum hazırladık. Hem yazılı hem de tüm detaylarıyla video ile nasıl yapılacağını öğreneceksiniz. Üstelik çok kolay.

Havlupan nedir?

Bilmeyenler için, Havlupan nedir? Açıklayalım. Banyo veya kurutma odalarında kullanılan, sıcak su tesisatına bağlı metal veya plastik olarak üretilmiş ısıtıcıdır. Tek başına ısıtma işlemi yapamaz. Ancak doğalgaz kombisi veya elektrik tarafından ısıtılan modelleri vardır. En yaygın olarak kullanılan havlupan sistemi doğalgaz kombisi tarafından ısıtılan tiptir. Birden fazla borunun birleşiminden oluşan ve ilk bakışta bir merdiveni andıran görünüşü vardır. Bu ürün ısıtıcı olarak kullanılır. Üzerinde genellikle nemli havlu kurutulur. Gerçek adı radyatördür.

Havlupan montajı nasıl yapılır?

Havlupan montajı nasıl yapılır? Klasik radyatörlere benzer biçimde monte edilir. Sulu havlupanların, bir su girişi, bir su çıkışı ve hava boşaltma purjör çıkışı vardır. Öncelikle gerekli malzemeler hazırlanır. Bunları sıralayacak olursak;

 • İsteğinize uygun havlupan radyatör
 • 2 Adet radyatör vanası
 • Havlupan sabitleme ayakları (Standart 3 Adet)
 • Purjör (Hava boşaltma muslukçuğu)
 • Kendir (Parafinli) veya teflon yalıtkanı
 • Kurbağacık veya açık ağız anahtar
 • Allen anahtarı
 • Tornavida (Düz uçlu ve Yıldız uçlu)
 • Elektrikli matkap
 • Elmas uçlu matkap
 • Vida ve dübel
 • Eldiven ve iş gözlüğü

Montaj için kullanılacak malzemeleri temin ettikten sonra işleme başlayabiliriz. Burada önemli olan unsurlardan birisi şu; Montaj esnasında gerekli olabilecek tüm ürünleri önceden tedarik etmek. Ardından işleme başlayabilirsiniz.

Öncelikle, havlupan montajı yapılacak yerin tespit edilmesi gerekir. Bunun için kalorifer boru tesisatının çıkışları bağlantı yapmak için, 2 Adet vana yerine anahtarla sıkılır. Daha sonra havlupan (Kalorifer peteği) montajında kullanılacak ayakların bağlanacağı yerlere duvarda matkapla delik açılır. Açılan bu deliklerin, elinizde bulunan dübel veya vidalarla uyumlu olması gerekmektedir. Gereksiz yere geniş ve derin delikler açılmamalıdır. Aksi takdirde, dübel duvara girmez veya içeri düşebilir. Bunlar istenmeyen durumlardır.

Havlupan taşıyıcı ayakların yerleri belirlenip montajı yapıldıktan sonra, havlupanın öncelikle bu taşıyıcı ayaklara çok sıkı olmamak şartıyla bağlantısı yapılarak, doğru bağlantı yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Daha sonra giriş ve çıkışına bağlanan vanalar, rekorları yerine takılarak sıkılanır. Burada önemli unsurlardan biri, Havlupan üzerine takılacak olan içten allenli parçalar yerine sıkılmalıdır.

Radyatörü yerine takarken, rekorların dişleri birbirine dikey eksende aynı olacak biçimde sıkılır. Bu işlemden sonra taşıyıcı ayaklar sabitlenir. Hava alma pürjörü yerine sıkılır. Bunun için kendir veya teflona ihtiyacınız olmayacak. Çünkü, purjör üzerinde bir adet oring bulunmaktadır. Kauçuk malzemeden yapılmış bu conta, su sızıntısı engeller.

Montaj videosu

Öncelikle YouTube Bilgi Sebili kanalımıza abone olmayı ve videolarımızı beğenip etkileşimde olmayı unutmayınız. Yani beğenin, yorumlar yazın! Bizi destekleyin. İyi seyirler dileriz.