Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Türkiye Cumhuriyeti 100 Yaşında

Türkiye Cumhuriyeti 100 Yaşında

Türkiye Cumhuriyeti 100 Yaşında. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Ekim 1923 Yılında Cumhuriyet ilan edilmiştir. 100 Yıl sonra 29 Ekim 2023’te Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyoruz.

Cumhuriyet sayesinde kazanılan sayısız hak, sayısız yenilik, sayısız fayda ve sayısız güzellikleri saymakla bitmez. Bir bakıyorsunuz; Cumhuriyetten önce insan yerine konulmayan kadınlar, Cumhuriyetten sonra insanlık hakkına kavuşmuş. Bir yandan ülkedeki sıradan bir marangozun, Cumhurbaşkanı olabilme imkanı oluşturulmuş. Dünyadaki diğer ülkelerden gelen posta, kargo gibi gönderilerde Türkiye ibaresi, hatta şehirler bile tanınmazken, Türkiye Cumhuriyet yönetimine geçildikten sonra; Türk isimleriyle tanınmış.

Türkiye Cumhuriyeti 100 Yaşında! Cumhuriyetten önce her köyle camii yoktu! Cumhuriyetten sonra her köy camiye kavuştu. Cumhuriyetten önce sanayinin durumu çok kötüydü. Tüm zengin tüccarlar, gayrimüslimlerden oluşmaktaydı. Türk tüccar yoktu. Ama Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları sayesinde, Türklerde ticarette bulunmaya başladı. Cumhuriyet, Devletin sahibinin halk olduğu yönetim şeklidir. Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.