Site icon Bilgi Sebili

İlk kadın ürolog kimdir?

İlk kadın ürolog kimdir? Doktor Hatice Sıçramaz ARIKAN’dır. İzmir’de bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesinden mezun olan Dr. Hatice Sıçramaz ARIKAN, Türkiye’nin ilk kadın üroloğudur. Bu tercihte bulunmasının en önemli sebebi, kadın hastaların; Erkek ürologlarına sorunlarını anlatmaktan çekinmeleridir.

Türkiye’nin ilk kadın üroloğu olma unvanına sahiptir. Ürolog mesleğini tercih etmekten imtina eden kadınlara da önderlik etmektedir. Üroloji denince, akla gelen ilk objenin üreme organları olduğunu ama üroloji dalının sadece üreme organlarını değil; Böbrekler, prostat, üreme kanalları, yumurtalıklar, testisler ve üreme sisteminde bulunan organları kapsayan bir daldır.

Hatice Sıçramaz Arıkan; 1977 Yılında İskenderun’da dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokul ve lise eğitimini İskenderun’da aldı. Üniversite hayatına Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde başladı. Uzmanlık dalını üroloji olarak belirleyen Arıkan; Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji bölümünden (2009) mezun oldu.

İlk kadın ürolog kimdir? Hatice Sıçramaz Arıkan; Sakarya Devlet Hastanesinde başhekim yardımcısı ve üroloji uzmanı olarak görev yapmaktadır. (2022)

Exit mobile version