Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » İçki neden haramdır?

İçki neden haramdır?

İçki neden haramdır? İslam dinine göre alkollü içkiler haramdır. Peki hiç merak ettin mi neden haram? Öncelikle İslama göre haram ne demektir? Haram : Allah’ın (CC) yasakladığı ve bu yasaklara uymayanların Cehennem azabıyla cezalandırılacağı kurallardır.

İçkinin haram olmasının yanısıra; Domuz eti yemekte haramdır. Anne, kardeş ve baba ile cinsel ilişkide bulunmakta haram kılınmıştır. Peki neden? Bir genelleme yapacak olursak; İnsanlar için büyük zarar ve ziyana sebep olacağı kesin olan eylemler için yasak konulmuştur.

Alkol (İçki) neden haramdır? Alkol insan vücudunda hızlı biçimde yayılmaktadır. Özellikle karaciğeri tahrip eder. Tüm organları olumsuz etkilediği bilinmektedir. Karaciğer ve beyin en kötü etkilenen organların başında gelir. Olumsuz etkilenen insan bedeni, beynin de etkilenmesiyle mantıklı düşünemez.

Burada anne, baba ve kardeş ile cinsel ilişkinin de haram kılındığını belirttik. İşte alkol (içki) tam da burada devreye giriyor. Alkolün etkisiyle şuurunu kaybeden insan (lar) zinanın en çirkinine bulaşma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Aşırı alkolden etkilenen insan beyini; Düşünme yeteneğini kaybeder.

Peki neden?

Alkolün sadece cinsel saldırıya sebep olacağı konusuna odaklanmayın. Allah’a eş koşmaya neden olabilen sarhoşluk aslında çok tehlikelidir. O’na hakaret etmek, onun varlığını inkar etmek, Allah’a farklı eşler koşmak gibi konular da İçki neden haramdır? Sorusuna yanıt olarak verilebilir.

Özellikle şirk ve zina başta olmak üzere; Birçok hataya düşmeye sebep olabilir. Yani sarhoş bir insan; Cinayet işleyebilir yada hırsızlık yapabilir. Çünkü bilinç yerinde olmadığı için, her türlü kötülük ve ahlaksızlığa açıktır. Allah bu türden hatalara düşmekten korusun (Amin)

Sadece içki ile sınırlamak doğru mu?

Alkol (İçki) ile sarhoşluk doğrudan bağlantılıdır. Fakat sarhoşluk veren farklı şeyler de vardır. Uyuşturucu maddeler, sentetik uyarıcılar veya insanın şuurunu kaybetmesine ve keyif vermesine sebep olan çeşitli unsurlar gibi. Aslında hakkında tereddüt ettiğimiz, bilincimizi kaybettiğimizde ne yapacağımızı bilemeyeceğimiz tehlikeli maddelerden uzak durmalıyız. Bu ahirette geçireceğimiz sonsuz hayat için bir sınavdır. Unutmayın, emek olmadan ekmek olmaz. Selam ile.