Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » RPM Nedir?

RPM Nedir?

RPM Nedir? Rotations per minute olan kelime grubunun kısaltmasıdır. Anlamı ise ; 1 Dakikada (60 saniye) dönüş hızı. Peki bu RPM, elektrikli, benzinli, dizel ve hidrolik kuvvetle çalışan birçok motorda kullanılıyor, neden hepsinde aynı ifade var?

RPM Kısaltmasını Türkiye’de D/D olarak kullanmaktayız. Bunun anlamı da Devir / Dakika (Devir bölü dakika) olarak açıklanır. Çalışma prensibi ne olursa olsun; 1 Dakikada dönüş hızını ifade etmek için kullanılır. Bir dönüşü temsilen kullanıldığından, bu ifade motorlarda dönüş hızını gösterir.

Birkaç örnekle açıklayalım; Bilgisayarlarımızda kullandığımız Harddisk (HDD) üzerinde 5200rpm veya 7600rpm gibi ifadeler yer alır. Endüstriyel elektrikli motorlarda 1450rpm, 2400rpm gibi daha düşük olarak belirtilir. RPM; Motorun dönüş kabiliyetiyle ilgilidir.

Bir dakikada motor milinin 5200 Kere dönerek tur atması anlamına gelir. Bunu çıplak gözle tespit etmek mümkün değildir. Bu nedenle, mil dönüşünü hesaplayabilen, yüksek çözünürlüklü optik okuyucular kullanılır. Kısaca RPM nedir? Sorusunun cevabı budur.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!