Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Dambıl nedir?

Dambıl nedir?

Dambıl nedir? Asıl adı “Dumbbell” (Dilsiz Çan) olan spor aletidir. İlk defa 1650 Yılında İngiltere krallığında askerlerin kondisyon tutması ve kollarının kuvvetli olması için kullanılmıştır. II. James döneminde ilk dambıllar, çam ağacından hazırlanmış ahşap bir milin iki ucuna kil ve samanla hazırlanmış dörtgen ağırlıklarla kullanılmıştır. 18. Osmanlı Padişahı olan İbrahim henüz tahta yeni oturmuş 25 Yaşında genç bir padişahtı. Aynı zamanda 97. İslam halifesiydi. Fakat o dönemde bu yeniliği İngiltere’deki casusları sayesinde öğrenmişti. Bunu 1640’lı yıllarsa Osmanlı ordusunda askerleri eğitmek için kullanılmasını sağlamıştı.

II. James 1633 – 1701

Tarihte ilk kez dambıllar demirin potlarda eritilerek disk şeklinde, yine demir miller kullanılarak yeniden yapılmıştır. Böylece İngilizlerin kilden yaptığı dayanıksız malzeme de kullanılmamıştır. Bir rivayete göre, Osmanlı tokadının gelişimi ve ölümcül vuruşa sahip olmasındaki sır, aslında dambıl kullanımının yayğın olmasıdır. İngiltere krallığına geri dönecek olursak; O dönemde savaş aletleri çok ağırdı. Orduya alınan bazı askerlerin zayıf kaslarını güçlendirmek için kullanılmıştır. Fakat yağmurlu havalarda kapalı alanlarda kullanılması zorunlu olduğundan, bir süre sonra atıl duruma düşmüştür. 1800’lü yılların başlarında Osmanlı ordusunda demirin disk şeklinde dökülerek kullanıldığı öğrendiklerinde aradan yaklaşık 160 Yıl geçmiştir.

Konumuza dönecek olursak; Dambıl spor aleti ağırlık olarak kullanılır. Bu genellikle kol kaslarını geliştirmek amacıyla kullanılır. Mekanik yapıya sahiptir. Bu mekanikte, bir metal bar (MİL) genellikle barın iki ucu somunla sıkıştırmak için dişlidir. Bu milin iki yanına takılan disk şeklinde metal veya plastik dolgulu ağırlıklar bulunur.

Dambıl ağırlıkları farklı farklıdır. Genellikle 2,5 kg.’dan başlar 50 kg. ve daha üstü ağırlıklara kadar yükselir. Dambıl isimli spor aleti genel olarak üst kol, göğüs, omuz ve sırt kaslarını geliştirmek için kullanılır.

Dambıllar sağlık sektöründe de büyük öneme sahiptir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde kullanılır. Güçsüz kolların güçlendirilmesi amacıyla kullanılabilir. Bizim evde dambıllar süzme peynir yaparken, peynire dönüştürülmek istenen yoğurt torbasının üzerinde de kullanılmaktadır.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!