Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Kürdan nedir?

Kürdan nedir?

Kürdan nedir? Bir çoğumuz için kürdan denilen alet aslında her evde olan ve umursanmayan bir eşyadır. İşlevine gelince hayat kurtaran cerrahi bir alete dönüşür. Peki nedir bu kürdan? Adını nereden alıyor? İlk kim kullandı? İşte yıllardır merak edilen bu konuyu artık gün yüzüne çıkarıyoruz!

Kürdan; Güzel bir yemeğin ardından, dişlerin arasında kalan yemek parçalarını çıkarmaya yarayan ahşap el aletidir. Bu aletin adı Fransızlar tarafından verilmiştir. Cure-Dent olan bu birleşik iki kelimen anlamı, diş temizleme, diş bakımı çıtasıdır. İlk kürdan MS 450 Yılında Roma İmparatorluğu döneminde kullanılmıştır. Kürdanın ilk olarak zımpara ile döndürerek işlenmiş kavak ağacı veya söğüt ağacından üretilmiştir. Roma imparatoru II. Theodosius çok acımasız bir avcıydı. Genellikle ava çıktığında ilk avladığı av hayvanının boğazını dişleriyle koparırdı. Bu alışkanlığı dişlerinin kısa sürede çürüyüp dökülmesine de neden olmuştur. İşte o dönem dişlerinin arasındaki kanlı et parçalarını temizlemek için yardımcılarına dişlerini temizlemek için kürdanı tarif etmiş ve ürettirmiştir. Avlanmaya gittiğinde mutlaka yanında özel üretilmiş kürdanlarını da alırdı.

Bir süre sonra, krallıkta verilen davetlerde ve yemeklerde masaların üzerine konulmaya başlamıştır. Kürdan kültürü daha sonraları misvak ve diş fırçasına kadar evrim geçirmiştir.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!