Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Elektrik birimleri nelerdir?

Elektrik birimleri nelerdir?

Electrician installing electric cable wires of fuse switch box. Multimeter in hands of electricians detail.

Elektrik neredeyse yaşamın her alanında var. Peki elektrik hakkında kullanılan ifadeler nelerdir? Marketten 2 Kilo domates alacağımız zaman bunu ağırlık birimiyle ifade edebiliyoruz. Peki ya elektrik? Bu konu oldukça ilgi uyandırıcı. İşte elektrik birimleri.

Elektrik enerjisinin en çok kullanılan birim ifadeleri bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla şöyle ifade edilir.

Volt (V)

Volt elektrikte kullanılan potansiyel farkı (gerilim) birimidir. Elektromotor kuvvet birimi de volttur. Bir ohm’luk bir direnç üzerinden, bir amper’lik elektrik akımı geçmesi halinde direncin iki ucu arasındaki gerilim bir volttur.

OHM (ohm)

Ohm birimi, elektrik mühendisliği, elektronik, fizik ve diğer alanlarda sıkça kullanılır. Bir iletkenin iki ucu arasına 1 voltluk bir gerilim uygulandığında, bu iletkenden 1 amperlik akım geçerse bu iletkenin direnci 1 ohm’ dir.

Trafo (Transformator)

Transformatörün işlevi, düşük akımlı yüksek gerilimli elektriği, hemen hemen hiç enerji kaybı olmaksızın yüksek akımlı düşük gerilimli duruma (veya tam tersi) dönüştürmektir. Transformatörler elektrikle çalışan birçok cihazın tamamlayıcı elemanıdır.

Pikowatt (pW)

Elektrik birimleri arasında en küçük birim Pikowatt’tır. Çok hassas ölçüm gerektiren durumlarda kullanılan Pikowatt, 1/1.000.000.000.000 Watt’tır.

Nanowatt (nW)

Tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılan Nanowatt, EKG ve EEG gibi cihazlarda tercih edilen bir elektrik birimidir. Nanowatt, 1/1.000.000 Watt’ın karşılığıdır.

Miliwatt (mW)

Çalışma sırasında çok yüksek enerji gereksinimi bulunmayan cihazlarda Miliwatt kullanılmaktadır. İşitme cihazları gibi farklı ürünlerde kullanılan Miliwatt, Watt’ın 1/1000’idir.

Watt (W)

En yaygın kullanılan elektrik ölçü birimi olan watt, ampul gibi pek çok farklı elektrik tüketen cihazda ya da eşyada tercih edilmektedir. Watt üzerinden tüketim yaptığı belirtilen bir ampul için saatlik tüketimin ne kadar olduğu belirtilmektedir.

Kilowatt (kW)

Watt ile tanımlandığında büyük değerler kullanılması gerektiğinden dolayı bu tür durumlarda Watt yerine Kilowatt kullanılmaktadır. Elektrikli ev aletlerinin büyük bir bölümünde hesaplamalar Kilowatt üzerinden yapılmaktadır. 1 Kilowatt, 1000 Watt’tır.

Megawatt (MW)

Evlerdeki aylık elektrik tüketimleri de genellikle değerler Megawatt üzerinden ölçülmektedir. 1 Megawatt, 1 milyon Watt’ı ifade eder.

Gigawatt (GW)

Elektrik güçlerinin ölçülmesi ve mevcut potansiyelini daha net bir şekilde anlaşılabilmesi Gigawatt kullanılır. 1 Gigawatt, 1 milyar Watt’a eşittir.

Terawatt (TW)

Hidroelektrik Santrali gibi enerji üretiminin yapıldığı yerlerde elde edilen elektrik kapasitesi için daha büyük bir değer olan Terawatt kullanılır. 1 Terawatt, 1 trilyon Watt’tır.

Petawatt (PW)

Elektrik birimi için en yüksek değer Petawatt’tır. Güneş gibi çok büyük enerji kaynaklarının ölçülmesinde kullanılan Petawatt, 1 katrilyon Watt’ı ifade eder.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!