Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Tatile çıktığınızda çiçekleriniz kurumasın!

Tatile çıktığınızda çiçekleriniz kurumasın!

Tatile çıktığınızda çiçekleriniz kurumasın! Eğer evinizde saksı bitkileri varsa, tatile gittiğinizde kim sulayacak? Eğer çiçeklerinizi sulayacak yakın arkadaşınız yada aileden biri yoksa, çiçekler siz gelene kadar kurumasın. İşte siz yokken çiçeklerin kurumaması için öneriler.

Birinci yöntem; Çiçek saksılarının içine sığabileceği kadar geniş ve derin bir kap içerisine saksılarınızı yerleştirin. Ardından saksılarınızın üçte ikisi su altında kalana kadar içme suyu ile doldurun. Bu işlem çiçeklerinizin uzun süre susuz kalmasını ve kurumasını engeller.

İkinci yöntem; Çiçek saksılarını yan yana dizin. Bir masa yada bir sandalye üzerine geniş ve büyük bir kap yerleştirin. Bu kap içine ağzına kadar su doldurun. 1 Adet Aspirin’ide ezip bu suyun içine atıp karıştırın. Daha sonra her bir saksı için kalın pamuklu ip ve tahta çamaşır mandalı hazırlayın. İpin bir ucunu tahta çamaşır mandalına bağlayıp, her bir saksıya mandalı komple gömün. Pamuklu ip mutlaka toprak altında kalsın. İplerin diğer uçları su kabının içine koyacağınız büyük bir taşa bağlayın. Bu yöntem çiçeklerinize damla sulama yaparak kurumalarını engelleyecektir.

Üçüncü yöntem; Kısa süreli evden uzaklaşacaksanız, mesela 2-3 gün kadar olabilir. Küçük bir pet şişenin içini suyla doldurup, kapağından iğne yardımıyla birkaç delik açarak saksıların toprağına baş aşağı gömebilirsiniz. Çiçekleriniz bu sayede nemini koruyarak hayatta kalacaktır.

Dördüncü yöntem; Kaktüs; sukulent gibi fazla suya ihtiyaç duymayan bitkiler için ağzı açık birkaç kap içerisine su doldurup, güneş alan bir yere bu suları yerleştirin. Suya az ihtiyaç duyan bitkilerinizi de aynı odada konumlandırın. Güneş etkisiyle buharlaşan su, kaktüs ailesinden olan bitkilerin hayatta kalmasına yardımcı olacaktır.

Beşinci yöntem; Sosyal ilişkileri ve insanlara güvenmeyi geliştirip, yakın bir arkadaşa veya aileden birine evin anahtarını verip, bitkileri sulamasını rica edebilirsiniz. İyi tatiller 🙂

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!